Ładowanie...


Revita Centrum Medyczne Białystok

Laserowe usuwanie przebarwień

Rejestracja: 509 706 460


Przebarwienia to brązowe plamy, które pojawiają się na twarzy u osób dorosłych, najczęściej występują na czole, policzkach, nosie i nad górną wargą oraz wzdłuż żuchwy. Mają one postać plam o kolorze od opalenizny do ciemno brązowych, umiejscowione są przeważnie symetrycznie, mają nieregularnie, postrzępione granice. Plamy nie sprawiają dolegliwości i są wyłącznie defektem kosmetycznym. Powstają  w wyniku nadmiernej produkcji barwnika ( melaniny ), przy prawidłowej ilości komórek wytwarzających barwnik ( melanocytów ).

Rodzaje przebarwień:

Wrodzone zmiany barwikowe:

 • Plamy typu cafe Au lait – często obecne już po urodzeniu. Obraz to jasnobrązowa plama ciemniejsza od skóry, o równomiernym zabarwieniu, łagodnym odgraniczeniu, nie złośliwieją.
 • Piegi  – punktowe zwiększanie ilości melaniny wywołane ekspozycją na promieniowanie UV.  Często skłonność rodzinna. Można usunąć same piegi, ale nie ich tendecję do powstawania
 • Znamię Beckera – znamię melanocytowe owłosione, często zlokalizowane na skórze barku lub tułowia głównie u mężczyzn, często rozwijające się w okresie dojrzewania – można poddać je depilacji laserowej.
 • Plama mongolska – wrodzona , głównie występująca u dzieci rasy azjatyckiej, latynoskiej i czarnej, zlokalizowana najczęściej w okolicy krzyżowej, z tendencją do ustępowania

Nabyte zmiany barwnikowe:

 • Plamy soczewicowate , posłoneczne – powstają jako efekt nadmiernych lub wielokrotnych ekspozycji słonecznych. Zlokalizowane są przede wszystkim w miejscach odsłoniętych np. dłonie, przedramiona, twarz. Plamy te są jednym z objawów fotostarzenia się skóry.
 • Melasma, ostuda – przebarwienie występujące u kobiet na twarzy pod wpływem hormonów i ekspozycji na promieniowanie UV – często pojawiają się w okresie ciąży i samoistnie ustępują po rozwiązaniu, czasem pozostawiając resztkowe ślady. Po kolejnych ekspozycjach słonecznych może ulec nasileniu.
 • Poikiloderma – uszkodzenia skóry objawiające się nieregularnym przebarwieniem i rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, zlokalizowane głównie  na bocznych powierzchniach szyi i twarzy spowodowane przewlekłą ekspozycją na słońce.
 • Przebarwienia wtórne : polekowe, chemiczne, pozapalne, termiczne, pourazowe – niejednorodna grupa reakcji na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych objawiających się powstaniem przebarwień. Często związane z ekspozycją na słońce

Przebarwienia dzielimy na:

 • Naskórkowe ( kumulacja melaniny w naskórku )
 • Skórne ( kumulacja melaniny w skórze właściwej )
 • Mieszane ( skórno – naskórkowe )

Przyczyny powstawania przebarwień:

– światło słoneczne i wiek są głównymi przyczynami powstawania przebarwień na skórze, tzw. „przebarwień posłonecznych” lub „plam starczych”.

 • Promieniowanie UV wnika przez naskórek i stymuluje komórki pigmentacyjne skóry (melanocyty). Część melanocytów ulega trwałym zaburzeniom i zaczynają wydzielać nieprzerwanie znaczne ilości melaniny. U osób pracujących na świeżym powietrzu plamy te pojawiają się wcześniej niż u innych .
 • Nadmierna ekspozycja na słońce (ekspozycja na zbyt silne słońce przez zbyt długi okres czasu) powoduje z czasem powstawanie nadmiernych ilości melaniny (hiperpigmentacja), co prowadzi do powstawania przebarwień na skórze (małych, okrągłych i płaskich plam).

Ponadto ryzyko hiperpigmentacji zwiększa się wraz ze starzeniem się komórek i zwykle pojawia się na tych partiach ciała, które są najbardziej narażone na kontakt ze słońcem w ciągu całego życia (głównie twarz, szyja, dłonie).

– zmiany hormonalne spowodowane ciążą lub przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych.

 • U brunetek zmiany homonalne moga wywoływać powstawanie brązowej maski na twarzy, zwanej „melasmą” lub “ostudą”. Są to przebarwienia umiejscowione w górnych partiach twarzy, za wyjątkiem linii włosów, i bardziej widoczne latem. Ich kolor jest zróżnicowany i zależy od reakcji na podrażnienie promieniami UV.

To zaburzenie pigmentacyjne rozwija się nagle, ale zmniejsza się lub znika zupełnie, kiedy poziom hormonów wraca do normy (np. po porodzie). Jednakże pigmentacja resztkowa może trwać nawet kilka miesięcy lub lat.

– substancje fototoksyczne

 • W obecności światła słonecznego niektóre esencje albo zapachy roślinne, lub też niektóre leki, mogą prowadzić do pojawienia się brązowych przebarwień w wyniku reakcji nadwrażliwości na słońce (fototoksyczność). Ponadto, na zniszczonej lub zbliznowaciałej skórze (następstwo oparzeń, oparzenia słoneczne, blizny po zmianach zapalnych – w szczególności potrądzikowe) łatwo pojawiają się plamy pigmentacyjne.

Na czym polega zabieg?

Do redukcji przebarwień wykorzystujemy laser  Er:YAG Spectro SP, który, działa zarówno na plamy posłoneczne,  jak i starcze. Kiedy intensywne foto-impulsy są selektywnie wchłaniane przez grupę chromoforów, foto-termiczny proces, który powstaje, powoduje koagulację melaniny i sprawia, że przebarwienia zanikają. Światło lasera jest pochłaniane przez barwnik melaninę występującą w nadmiarze w „przebarwieniach”. Gdy zawierające je komórki osiągną wystarczającą wysoką temperaturę, ulegają zniszczeniu, a zmiany przyjmują ciemniejszy niż pierwotnie, lekko szarawy kolor. Do dwóch tygodni po zabiegu złuszczają się nie pozostawiając śladu.

W zależności od rezultatów klinicznych możliwe jest powtórzenie zabiegu 3 – 5 razy. Między zabiegami zachowujemy odstępy minimum 4 tygodnie.

Efekt to rozświetlona, rozjaśniona, i jednolita powierzchnia skóry bez przebarwień i niedoskonałości. Zabieg poprawia ogólną kondycję i wygląd skóry.

Efekty są trwałe, należy jednak pamiętać że laser nie eliminuje tendencji do powstawania przebarwień, a jedynie działa na istniejące. Zawsze należy stosować wysokie filtry UV jako ochrona przed powstawaniem nowych przebarwień.
Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, jednak wszystkie dolegliwości zanikają w przeciągu kilku dni. W tym okresie zaleca się stosowanie specjalnych środków na miejsce poddane zabiegowi. Po zabiegu zalecane jest stosowanie kremu z filtrem SPF 50. Możliwość modelowania tkanki jest bardzo efektywna, a okres gojenia skóry wynosi 3 – 7 dni.


revita-logo-white

Centrum Medyczne Revita to wyjątkowe miejsce stworzone dla osób ceniących profesjonalizm oraz troskliwą opiekę w miłej atmosferze. Nasz zespół stanowią doświadczeni specjaliści zapewniając najwyższy poziom przeprowadzanych zabiegów oraz konsultacji.

Polityka Prywatności

Revita - centrum medyczne, al. 1000-lecia P.P. 10/21

email: biuro@revitacm.pl / telefon: 85 831 15 90

Przygotowane przez Empem Group.